top of page

ÜRETİM FELSEFEMİZ

En gelişmiş teknoloji, doğanın kendisidir.

Sage Botanics tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliğinden, doğadan toplayıcılığa, bitkilerin işlenmesi ve artizan bir özenle üretiminden, şişelenip hem toplu hem de perakende olarak tüketiciye ulaştırılması dahil olmak üzere 100% dikey entegre bir şirkettir. Bu doğrultuda tüm ürünlerimiz geldiği tarlaya kadar takip edilebilir olup, Türkiye'de gıda ve gıda takviyesi seviyesinde üretilen en yüksek kalite uçucu yağlardandır.

Copy of how (1)_edited_edited.jpg

Yetiştiricilik ve hasat

Üretim

Lab ve Ar&Ge

Şişeleme

Mağaza ve Teslimat

Bünyemizde satılan ürünlerin bitki kaynağı çoğunlukla Datça'nın zengin florasından ve Datça'daki tarlalarımızdan gelmekte veya sözleşmeli çiftçilerimiz vasıtasıyla Ege-Akdeniz bölgelerinde organik olarak yetiştirilmektedir. Satışta olan ürünler aynı yılın hasat zamanında yetişen bitkilerden, tek tek elle toplanarak, en doğru ve temiz bitkiler seçilerek, gıda üretim ruhsatlı tesisimizde butik ve kalite odaklı bir şekilde üretilmiştir. Ürünlerimizin tümü doğal ve saftır.

FKRRE5952.jpg

TARIM & DOĞADAN TOPLAMA

 • Mümkün olduğunca endemik türlere yer vermeye çalışıyor, yerel bitki türlerini tercih ediyoruz. Direk satışta olan uçucu yağlar ve özlerimizi Türkiye’de yetişen bitkilerden üretiyoruz. Karışımlarda olan Frankincense gibi bazı değerli, Türkiye'de bulunmayan bitkilerin  droglarını yurtdışından getirip, Türkiye'de damıtıyoruz.

 • Ekosistemin sürdürülebilirliği bilinciyle organik olarak yetiştirilen bitkilerimiz ve Datça’nın el değmemiş dağlarından aynı bilinçle tek tek elle toplanan, en doğru ve temiz bitki bölümleri optimum hasat zamanında hasat edilir edilmez üretime alınır.

 • Rejenaratif tarım ve permakültür felsefesi ile yetiştirilen tıbbi aromatik bitkilerimizde herhangi bir kimyasal gübre, pestisit ya da herbisit kullanılmaz.

 • Arıların mutlu olduğu, bitkilerin yabancı otlar gibi doğal stres faktörlerinin mevcut olduğu kendi kompleks ekosistemleri içerisinde yetişmesine izin verilir. Verimlilik yerine içerik kalitesine önem verilir. Arıların doğal düzenini korumak adına hasat ettiğimiz bitkilerde geriye her zaman çiçek bırakıyoruz.

 • Çiftliklerimizde toprağın işlenmesi ve hasat faaliyetlerini lokal kadın işgücü ile birlikte gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz.

Burgaz çiftliği, Datça, 2020

ÜRETİM & AR-GE

 • Topladığımız bitkileri Datça’da kurduğumuz gıda üretim ruhsatlı butik distilasyon tesisimizde, en yüksek steril şartlarda ve artizan bir özenle işliyoruz.

 • Ürünler 100% doğal ve saf olarak, farklı türler ya da sentetik kimyasallar karışmadan üretiliyor.

 • Miktar yerine ürün kalitesine önem veriyoruz. Ürünler hasattan sonra iki saat içerisinde taze olarak, bitki droglarının sadece en doğru kısımları distilasyona girer. 

 • Bilim ve Ar&Ge odaklı üretim prensiplerimize ek olarak, şeffaflığa ve ürün güvenliğine önem veriyoruz. Laboratuvarımızda ve bağımsız üniversitelerin analiz merkezlerinde uçucu yağlar ve bitki özlerimiz hem kimyasal içerik bakımından, hem de mikrobiyolojik olarak analiz edilir.

 • Üretim aşamasında hiçbir çıktı vermemeye çalışıyoruz. Distilasyon kazanlarından çıkan bitkiler tekrardan kompost ya da malç olarak çiftliklerimizde toprak ile geri buluşuyorlar. Üretim aşamalarında minimum su ve elektrik kullanımına dikkat ediyoruz.

 • Tesisimizden çıkan her bir Batch (seri) üretimin ve şişenin, bitkilerin geldiği tarlaya kadar takip edilir olmasını istiyoruz.

IMG_6138.jpg

Hayıt distilasyonu, Datça, 2021

ÜRÜN & PAKETLEME

 • Tüketici sağlığı ve hijyeni bizim için en ön sırada. Uçucu yağların güvenliği için yüksek hassasiyeti gösteriyoruz. Her türlü konteyner ve dolum aparatı sterilize ediliyor, ürünlerin hava ve ışık ile teması minimize ediliyor, bitmiş ürünler 25 derece altında ve UV filtreli cam şişelerde muhafaza ediliyor.

 • Satılan her bir uçucu yağ, bitki ve bitki özünün Avrupa Farmakope standartlarına uygun olmasına dikkat ediyoruz.

 • Ürünün hava almasını ve oksidasyonunu engellemek adına kapaklar özel olarak seçiliyor. Avrupa'dan getirttiğimiz çocuk kilitli kapaklar tercih ediliyor.

 • Ürün etiketinde doğru içeriğin takip edilir olmasına özen gösteriliyor.

 • Ürünlerin paketlenme aşamasında mümkün olduğunca geri dönüştürülebilir malzeme ve minimum plastik kullanmaya çalışıyoruz.

Sage Botanics dükkan, Datça, 2021

IMG_5007_edited.jpg
bottom of page