top of page

DESTEKLENEN FONKSİYONLARA GÖRE TIBBİ bİtkİler

how.png

İnsan ve hayvanlarda görülen hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkilere tıbbi bitkiler, koku ve tat vermeleri için kullanılan bitkilere aromatik bitkiler denir (1).

Dünya'da yaklaşık 20 bin tür tıbbi bitki olarak kullanılıyor. Türkiye'de 500-600 tür kayıtlı tıbbi bitki mevcut. Avrupa ile Asya floraları arasında geçiş noktası olması nedeniyle ülkemiz pek çok tür bitkiyi topraklarında barındırmaktadır. Biyoçeşitlilik açısından zengin flora ve faunamız çok sayıda endemik tıbbi ve aromatik bitki türlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Tıbbi ve aromatik bitkiler ilaç, kimya, gıda, kozmetik, hijyen, hayvancılık ve tarım sektörlerinde geniş kullanım alanlarına sahiptir.  Ana kimyasal bileşenlerine göre kullanım alanları ve faydaları farklı gruplarda toplanabilir. Sage Botanics olarak işlediğimiz tıbbi bitkilerin ana kategorileri yukarıdaki gibidir.

* ** *** bitki bazında kaynaklara aşağıda Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümünden, ilgili bitki sayfasında tıklayarak erişebilirsiniz. Sage Botanics sitesinde yer alan bitki özleri ve yağların işlevlerine yönelik alıntılar ve kaynaklar bilgilendirme amaçlı olup, tıbbi tavsiye niteliği taşımaz. Detaylar için aşağıdaki Uyarılar bölümünü inceleyiniz.

(1) Wikipedia, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

TIBBİ ve aromatİk BİTKİLER

uyarılar

Tıbbi ve aromatik bitkiler ikincil metabolitler açısından zengin, çeşitli kimyasal bileşikler içeren bitki türleridir. Tıbbi bitkilerden üretilen ve bu sitede satışta olan uçucu yağlar yoğun ve kuvvetli bitki konsantreleridir (ör. 1000 kg ölmezçiçek bitkisinde ~1 kg uçucu yağ üretilmektedir). Cilt üzerinde seyreltmeden kullanımı ve dahili kullanımları tavsiye edilmez.

sagebotanics.com.tr tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve terapötik amaçla sabit ve uçucu yağların kullanımında yetkili bir sağlık uzmanına danışılmalıdır. Her bir kullanıcının bünyesi farklı tepkiler gösterebilir. Alerjik bir bünyeniz varsa doktorunuza danışınız.

Uçucu yağların 3 yaş altı çocuklarda, hamilelerde kullanımı önerilmez.

Yağların ve diğer bitki özlerinin yanlış kullanımından dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan Sage Botanics sorumlu degildir.

Bitki kütüphanesinde yer alan bilgiler referans çalışmalara, klinik deneylere, makalelere ve uzmanlara danışılarak derlenmiştir. Bilgiler tıbbi bir iddia içermez ve eksiksiz ya da doğru olduğu iddia edilemez.

bottom of page